Днями Верховна Рада остаточно ухвалила гучний Законопроєкт 5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Утім, у ньому таки немає норми про те, що продаж нерухомості на вторинному ринку буде обкладено ПДВ. Також змінено норму про оподаткування за ставкою 18% доходу фізичної особи від продажу кожного третього і наступного об’єкта нерухомості протягом одного календарного року.

«Вітаю нинішніх і майбутніх інвесторів Корпорації Нерухомості РІЕЛ з тим, що справедливість таки перемогла. Принаймні, поки що це так і виглядає, – зазначає Генеральний директор Корпорації Нерухомості РІЕЛ Ростислав Мельник. – Готуючи документ до другого читання, народні депутати дослухались до нас – учасників ринку нерухомості – та експертів-фінансистів і вилучили з Законопроєкту норму про ПДВ. Окрім того, пом’якшено й запропоновані в першому читанні умови оподаткування продажів понад двох приміщень на рік».

Відтак після внесених змін відрахування фізичних осіб у бюджет при продажу нерухомості мають виглядати так:

  • з доходу від першого і єдиного продажу протягом календарного року – мінус 2%: 1% до Пенсійного фонду + 1% мита з покупця і продавця. Це якщо об’єкт нерухомості був у володінні продавця понад 3 роки. Якщо менше, то з кишені продавця в бюджет – 5% податку з доходів фізичних осіб та 1.5% військового збору.
  • з доходу від другого продажу протягом цього ж року – мінус 5% ПДФО та 1.5% військового збору.
  • з доходу від третього й кожного наступного продажу – мінус 18% податку + 1.5% військового збору, але від різниці між вартістю купівлі і вартістю продажу.

Нагадаємо: у попередній редакції документу, що був ухвалений у першому читанні 1 липня 2021 року, чиновники пропонували збільшити бюджетні надходження у тім числі й за рахунок запровадження 20% податку на додану вартість з продажів нерухомості на вторинному ринку. Окрім того планувалося оподаткувати за ставкою 18% загальний дохід фізичної особи від продажу третього на кожного наступного об’єкта нерухомості.

«На нашу думку, цілком підтриману й іншими учасниками ринку нерухомості, це призвело б до різкого здорожчання квадратних метрів як на первинному, так і на вторинному ринку. І розплачувався б за ці законодавчі ініціативи, звісно, покупець», – підкреслює Ростислав Мельник.

Утім, імовірність запровадження «драконівських» податків, зазначених у першій версії законопроєкту 5600, таки зберігається, зауважують у КН РІЕЛ. Нині у Парламенті усе ще обговорюють вірогідність ухвалення їх окремим документом.